+421 905 722 824 zavolať info@elitefs.sk
Komu a kedy sa oplatí refinancovanie úveru?

Komu a kedy sa oplatí refinancovanie úveru?

Refinancovanie úveru je jedna z najjednoduchších možností, ako znížiť mesačné výdavky v rodinnom rozpočte. Nemusíte sa uskromniť, nič si odoprieť, len budete platiť menšie mesačné splátky úveru. Takáto možnosť sa hodí práve v čase, keď sa koronakríza dotýka takmer každého a možnosť ušetriť je určite zaujímavá.

Prečo refinancovať?

Zmyslom refinancovania je nahradenie drahého úveru lacnejším, vďaka čomu vám klesnú mesačné splátky. Refinancovanie prichádza do úvahy napríklad aj v prípade, ak máte niekoľko úverov s rozdielnou úrokovou mierou. Nahradiť ich všetky jednou splátkou s výhodnejším úročením je zaujímavá možnosť ako usporiť. Navyše refinancovanie vám môže pomôcť získať aj ďalšie financie. Napríklad na preklenutie ťažšieho obdobia.

 

Nižší úrok nemusí znamenať výhodnejší úver

Nižšie úroky znejú lákavo na prvý pohľad, ale nie vždy je situácia tak optimistická. Deklarované úrokové sadzby je vždy  potrebné vnímať ako reklamný pútač. Dôležitejšie je všímať si pri úveroch značku RPMN - teda ročnú percentuálnu mieru nákladov. Toto číslo ukáže, o koľko reálne viac zaplatíte za požičané peniaze. Často to bývajú násobky pôvodnej prezentovaného úroku. Postupujte teda obozretne. Rovnako je pri refinancovaní nutné zohľadniť aj ďalšie náklady, ako napríklad nový znalecký posudok na nehnuteľnosť.

Niektoré banky akceptujú starší, iné vyžadujú nový. Je nutné počítať s poplatkom za predčasné splatenie úveru. Niektoré banky ho zaplatia za vás, iné nie. Sú banky, ktoré vám započítajú aj poplatok za nový úver, iné naopak uhradia aj poplatok katastru. Dobrý finančný sprostredkovateľ vás však prevedie džungľou poplatkov a nájde pre vás najvýhodnejšie a najlacnejšie riešenie.

 

Komu sa refinancovanie oplatí najviac?

Každý prípad je nutné posudzovať individuálne. Vo všeobecnosti však platí, že refinancovanie sa oplatí ľuďom, ktorí si brali hypotekárny úver pár rokov dozadu, kedy boli podstatne vyššie úroky. Rovnako aj ľuďom, ktorým končí fixácia na hypotéke a tým, ktorí si popri hypotekárnom úveru brali aj spotrebný úver, prípadne niekoľko, na dofinancovanie bývania. V takom prípade môže byť výsledná splátka výrazne nižšie, ako splácanie niekoľkých úverov súčasne.

 

Vďaka refinancovaniu si požičiate viac

Veľkou výhodou refinancovania úveru je, že si viete požičať viac a vďaka zníženým splátkam nebudete platiť viac ako doteraz. Toto je výhodná možnosť pre všetkých, ktorí aktuálne potrebujú finančné prostriedky, ale nechcú si brať ďalší úver. Refinancovanie umožňuje zabiť dve muchy jednou ranou. Okrem samotného zníženia úroku si môžete zobrať aj 5% navyše, maximálne však 2 000 eur. V súčasnom období to môže byť dosť financií, ktoré  pomôžu prekonať aktuálne spomalenie ekonomiky vplyvom koronavírusu.

 

Najviac ušetríte s kvalitným sprostredkovateľom

Pri otázke refinancovania je najvýhodnejšie a najlacnejšie využiť služby nezávislého finančného sprostredkovateľa, ktorý dokáže z portfólia úverov nájsť ten najvýhodnejší na vaše požiadavky a možnosti. Zároveň nemusíte sami obchodiť množstvo finančných inštitúcií. Nemalým bonusom je, že kvalitný sprostredkovateľ vám pomôže vybaviť aj všetky potrebné formality v spojitosti s refinancovaním. Bez starostí získate najvýhodnejšie refinancovanie dostupné na trhu.


Autor článku: Maroš Revický

Volám sa Maroš REVICKÝ a v ELITE FINANCIAL SERVICES zastávam pozíciu hypotekárneho špecialistu. V tejto oblasti som sa začal pohybovať prakticky hneď po ukončení vysokoškolského štúdia a 5 rokov som na podobnej pozícii pracoval v bankovom sektore. Môžem povedať, že pri hypotekárnych úveroch som našiel nielen uspokojujúce uplatnenie a neobmedzené možnosti rozvoja, ale aj skutočný pocit zadosťučinenia pri pomoci svojim klientom.

Práca hypotekárneho špecialistu ma naučila veľmi dobrým komunikačným schopnostiam, no tiež mi ukázala potrebu maximálne individuálneho prístupu ku klientovi. Práve kvôli týmto aspektom som sa neskôr profesijne osamostatnil a dnes ponúkam svoje skúsenosti a vedomosti klientom pod značkou ELITE FS.

Vo svojej práci sa snažím o maximálnu flexibilitu a spoľahlivosť. Keďže chápem, že nie každý si môže dovoliť kúpu nehnuteľnosti z vlastných prostriedkov, v spleti ponúk a možností financovania chcem klientovi ponúknuť odborný (a najmä čo najvýhodnejší) náhľad do tejto problematiky.

Svoj voľný čas trávim v prírode, rád na výletoch spoznávam krásy Slovenska. V prípade zlého počasia ma najčastejšie nájdete pred TV pri športových prenosoch ako je Formula 1, hokej či box.
Maroš Revický
Loan Specialist
maros.revicky@elitefs.sk
+421 907 045 763

Štatistiky
Počet článkov: 7
Priemerná čítanosť: 75
Články od tohto autora