+421 905 722 824 zavolať info@elitefs.sk
Doba splácania úveru a jej vplyv na výhodnosť hypotekárneho úveru

Doba splácania úveru a jej vplyv na výhodnosť hypotekárneho úveru

Ľudia si myslia, že doba splácania úveru má vplyv na výhodnosť hypotekárneho úveru, na schválenú výšku úveru a najmä na úrokovú sadzbu. Preto si volia kratšiu splatnosť úveru v domnení, že úver vyplatia skôr. I keď má klient možnosť zvoliť si splatnosť úveru na 30 rokov, častokrát si zvolí dobu splácania na 20 rokov. Pravdaže, pokiaľ má príjem, tak mu úver na požadovanú splatnosť bude schválený. Ak bude mať dobrú platobnú disciplínu, v živote sa nič neočakávané neudeje, tak aj ten úver splatí za 20 rokov. Prečo ale takéto nastavenie úveru neodporúčame robiť, aj keď je dostatočný príjem? Aké to má riziká?

Hypotekárny úver má tzv. fixáciu úrokovej sadzby, ktorá znamená, že máte zagarantovaný úrok „X %“ po dobu splácania „Y.“ Fixácia je zväčša kratšia ako celková splatnosť úveru. Čo môže nastať, keď sa zmení fixácia? Úroky môžu porásť, splátka sa navýši a to čo bol klient schopný doteraz splácať, už po zmene úroku môže byť problém. Ďalší dôvod môže byť ekonomická situácia. Môže prísť kríza, strata zamestnania, vyčerpanie úspor. Samostatnou kategóriou je zdravie a problémy, v dôsledku ktorých vypadne v domácnosti príjem a splácanie úveru je už poriadnou záťažou na rodinu. Pokiaľ je kvalitne pokrytý úver formou poistenia, určite to pomôže.


Ak máte možnosť, dajte si na úvere maximálnu dobu splatnosti. V každej banke, ktorá poskytla hypotekárny úver, viete bezplatne raz ročne zrealizovať tzv. mimoriadny vklad. Pokiaľ sa mimoriadny vklad nezrealizuje, nič sa nedeje. V čase fixácie úveru viete opäť bezplatne vložiť akúkoľvek veľkú čiastku.


Majte nastavené splátky na minimum pre prípad nepredvídateľných situácií. Vyplatiť úver, pokiaľ sú peniaze je už veľmi jednoduchá záležitosť. Rozdiel medzi splátkami so splatnosťou úveru na 20 a 30 rokov odkladajte bokom s adekvátnym zhodnotením.

Napríklad:
Pri hypotéke 80 000 eur, úroku 1,49%, splatnosti 30 rokov je splátka 275,71 eur.
Pri hypotéke 80 000 eur, úroku 1,49%, ale splatnosti 20 rokov je splátka 385,67 eur.
Rozdiel v splátke je 109,96 eur, ktorý si môžete odkladať a raz ročne, prípadne pri výročí fixácie vložíte do úveru formou mimoriadneho vkladu.
Ako bonus. Ak by ste si mesačne odkladali sumu 109,96 eur so zhodnotením 4%, úver máte splatený za 19 rokov, čo je ešte rýchlejšie, ako ste pôvodne plánovali

 


Autor článku: Maroš Revický

Volám sa Maroš REVICKÝ a v ELITE FINANCIAL SERVICES zastávam pozíciu hypotekárneho špecialistu. V tejto oblasti som sa začal pohybovať prakticky hneď po ukončení vysokoškolského štúdia a 5 rokov som na podobnej pozícii pracoval v bankovom sektore. Môžem povedať, že pri hypotekárnych úveroch som našiel nielen uspokojujúce uplatnenie a neobmedzené možnosti rozvoja, ale aj skutočný pocit zadosťučinenia pri pomoci svojim klientom.

Práca hypotekárneho špecialistu ma naučila veľmi dobrým komunikačným schopnostiam, no tiež mi ukázala potrebu maximálne individuálneho prístupu ku klientovi. Práve kvôli týmto aspektom som sa neskôr profesijne osamostatnil a dnes ponúkam svoje skúsenosti a vedomosti klientom pod značkou ELITE FS.

Vo svojej práci sa snažím o maximálnu flexibilitu a spoľahlivosť. Keďže chápem, že nie každý si môže dovoliť kúpu nehnuteľnosti z vlastných prostriedkov, v spleti ponúk a možností financovania chcem klientovi ponúknuť odborný (a najmä čo najvýhodnejší) náhľad do tejto problematiky.

Svoj voľný čas trávim v prírode, rád na výletoch spoznávam krásy Slovenska. V prípade zlého počasia ma najčastejšie nájdete pred TV pri športových prenosoch ako je Formula 1, hokej či box.
Maroš Revický
Loan Specialist
maros.revicky@elitefs.sk
+421 907 045 763

Štatistiky
Počet článkov: 7
Priemerná čítanosť: 74
Články od tohto autora