+421 905 722 824 zavolať info@elitefs.sk
5 krokov, ako zvládnuť ekonomickú krízu po koronavíruse

5 krokov, ako zvládnuť ekonomickú krízu po koronavíruse

Pandémia koronavírusu sa dotýka nielen zdravotnej, ale aj ekonomickej oblasti. Vďaka prísnym opatreniam naprieč svetom hovoria o recesii bankári, analytici aj finanční experti. Pripravili sme však pre vás návod, ako môžete dopady recesie na váš osobný život znížiť, či dokonca úplne eliminovať.

Zachovajte chladnú hlavu

Ide o prvý a dôležitý bod. Štát funguje v obmedzenom režime a nikto nevie, ako dlho ešte bude. Ľudia sú doma, obchody sú zatvorené, deti nechodia do školy, mnohí sa dokonca ocitajú v existenčnej kríze. V tomto období je veľmi dôležité riešiť veci operatívne. Nezameriavať sa na to, čo nemôžete ovplyvniť, je zbytočné venovať energiu veciam, ktoré nemôžete zmeniť. Sústreďte sa na to, čo môžete zmeniť k lepšiemu z vašej pozície, politické ani filozofické úvahy nepomôžu. Ak sa zameriate na seba a svoje okolie, zistíte, že je mnoho vecí, ktorými môžete svoj život vylepšiť, kde usporiť, ako sa pripraviť na recesiu a vytvoriť plán na jej zvládnutie.

 

Využite podporu zo strany štátu obozretne

Štát uzatvoril prevádzky, priškrtil ekonomiku, obmedzil ekonomický život v krajine prakticky na bod mrazu. Našťastie prichádzajú prvé opatrenia, ktoré majú znížiť ekonomické dopady. Ak máte zamestnancov, požiadajte o podporu pre udržanie zamestnanosti. Rovnako je možnosť odložiť platenie dane z príjmu. Každý deň pribúdajú nové opatrenia, nájdite v nich tie, ktoré vám pomôžu a neváhajte o ne požiadať. Pri niektorých buďte obozretní a radšej sa poraďte. Štát napríklad po dohode s bankami predstavil možnosť odloženia splátok úverov a lízingov na 6 – 9 mesiacov. Oplatí sa vám predĺžiť si pôžičku? Ak momentálne nemáte financie, určite to pomôže, avšak odklad nič nerieši, akurát dlh odloží. Možno až do obdobia, kedy už aj úrokové sadzby porastú. Na druhej strane sa môžete poradiť s vašim sprostredkovateľom a nájsť aj výhodnejšie riešenie ako odklad.

 

Eliminujte zbytočné výdavky

Robia to firmy, robí to štát a je potrebné sa pozrieť aj na rodinné plytvanie. Obmedzením niektorých výdavkov vôbec nemusí prísť k zníženiu životného štandardu, môžete iba prestať vydávať peniaze na veci, ktoré aktuálne nepotrebujete. Pozrite sa na svoje výdavky a nájdite veci, ktoré mať nemusíte, ale pritom sa nezníži váš životný štandard.

 

Prehodnoťte drahé úvery

Je dôležité, sa na prichádzajúcu krízu pripraviť dopredu. Napríklad tým, že pokiaľ máte úver, prípadne viac úverov, prehodnoťte možnosť zníženia úrokov vo svojej banke. Je tu vždy možnosť spojenia viacerých úverov do jedného, vďaka čomu ušetríte na úrokoch niekedy aj desiatky eur. Spojenie viacerých výdavkov umožní znížiť mesačnú splátku, takto získané peniaze vám pomôžu udržať životný štandard, prípadne ich môžete investovať.

 

Finančné kroky konzultujte s odborníkom

Obráťte sa na dobrého finančného sprostredkovateľa. Ten vám dokáže sprostredkovať nielen konsolidáciu úverov, ale aj rady, ako s financiami naložiť, aby ste z krízy vykorčuľovali bez  výrazných finančných strát. Sprostredkovateľ vám pomôže nastaviť rozpočet, znížiť splátky a ušetrené financie napríklad správne rozložiť do investícií tak, aby ste pri rastoch trhov zhodnotili svoj majetok. Poradí vám, či je vhodné splátky úverov odložiť, alebo ich splácať a lepšie zorganizovať, prípadne, ako sa nedostať do dlhovej pasce. Pokiaľ máte záujem o konzultáciu, pomoc pri konsolidovaní úveru a znížení mesačnej splátky, neváhajte kontaktovať náš tím.


Autor článku: Maroš Revický

Volám sa Maroš REVICKÝ a v ELITE FINANCIAL SERVICES zastávam pozíciu hypotekárneho špecialistu. V tejto oblasti som sa začal pohybovať prakticky hneď po ukončení vysokoškolského štúdia a 5 rokov som na podobnej pozícii pracoval v bankovom sektore. Môžem povedať, že pri hypotekárnych úveroch som našiel nielen uspokojujúce uplatnenie a neobmedzené možnosti rozvoja, ale aj skutočný pocit zadosťučinenia pri pomoci svojim klientom.

Práca hypotekárneho špecialistu ma naučila veľmi dobrým komunikačným schopnostiam, no tiež mi ukázala potrebu maximálne individuálneho prístupu ku klientovi. Práve kvôli týmto aspektom som sa neskôr profesijne osamostatnil a dnes ponúkam svoje skúsenosti a vedomosti klientom pod značkou ELITE FS.

Vo svojej práci sa snažím o maximálnu flexibilitu a spoľahlivosť. Keďže chápem, že nie každý si môže dovoliť kúpu nehnuteľnosti z vlastných prostriedkov, v spleti ponúk a možností financovania chcem klientovi ponúknuť odborný (a najmä čo najvýhodnejší) náhľad do tejto problematiky.

Svoj voľný čas trávim v prírode, rád na výletoch spoznávam krásy Slovenska. V prípade zlého počasia ma najčastejšie nájdete pred TV pri športových prenosoch ako je Formula 1, hokej či box.
Maroš Revický
Loan Specialist
maros.revicky@elitefs.sk
+421 907 045 763

Štatistiky
Počet článkov: 7
Priemerná čítanosť: 75
Články od tohto autora