+421 905 722 824 zavolať info@elitefs.sk
Vplyv fixácie na úrokovú sadzbu

Vplyv fixácie na úrokovú sadzbu

Čo je to fixácia a na čo slúži? Na koľko rokov si viem zafixovať úrok? Aká je najvýhodnejšia fixácia na hypotekárnom úvere? S týmito otázkami sa najčastejšie stretávame pri rozhovore s klientmi, keď sa rozhodnú pre hypotekárny úver. Zjednodušene vysvetlené, fixácia je garancia úroku na určité obdobie dohodnuté v zmluve, bez ohľadu na to, aký bude vývoj úrokov v čase. Či budú úroky na úveroch rásť, alebo klesať, na Váš úrok to nebude mať vplyv.

To však neplatí, keď vyprší obdobie fixácie. Banka Vám automaticky pošle ponuku na nový úrok, ktorý už môže byť vyšší, ale aj nižší, ako ste mali počas fixácie. Vtedy je vhodné obdobie zistiť možnosti na zníženie úroku.


Vplyv na výšku úroku má aj samotná doba fixácie, ktorú si klient môže vybrať na obdobie od 1 až po 10 rokov. Záleží od konkrétnej banky, čo má v ponuke. Sú banky, ktoré preferujú 3 ročné fixácie a na tieto úvery majú aj najnižšie úroky. Potom sú banky, ktoré uprednostňujú 5 ročné fixácie a k tomu prislúcha aj úrok. Jedna banka ponúka 15, aj 20 ročnú fixáciu.


Aká fixácia je najvýhodnejšia? Treba sa pozerať dopredu a predpovedať nárast úrokov? Áno. Rast úrokov skôr či neskôr nastane, úroky sú aktuálne veľmi nízke. Či to nastane o rok, dva, päť alebo desať, to nevie nikto. Bude to dramatický rast úrokov, alebo mierny? Nedokážeme predikovať, čo bude v budúcnosti. Avšak vieme čo by nastalo, keby sa úroky zdvihli dramaticky. A toho sú si vedomé aj banky aj napriek opatreniam, ktoré už zaviedla Národná banka Slovenska (NBS), tzv. stress test.


Ak riešite vlastné bývanie a potrebujete pomôcť s vybavením hypotekárneho úveru, skontrolovať výhodnosť súčasnej zmluvy Vášho úveru, kontaktujte nás na adrese info@idealnahypoteka.sk alebo na tel. čísle +421 907 045 763. Radi Vám budeme nápomocní.
 


Autor článku: Maroš Revický

Volám sa Maroš REVICKÝ a v ELITE FINANCIAL SERVICES zastávam pozíciu hypotekárneho špecialistu. V tejto oblasti som sa začal pohybovať prakticky hneď po ukončení vysokoškolského štúdia a 5 rokov som na podobnej pozícii pracoval v bankovom sektore. Môžem povedať, že pri hypotekárnych úveroch som našiel nielen uspokojujúce uplatnenie a neobmedzené možnosti rozvoja, ale aj skutočný pocit zadosťučinenia pri pomoci svojim klientom.

Práca hypotekárneho špecialistu ma naučila veľmi dobrým komunikačným schopnostiam, no tiež mi ukázala potrebu maximálne individuálneho prístupu ku klientovi. Práve kvôli týmto aspektom som sa neskôr profesijne osamostatnil a dnes ponúkam svoje skúsenosti a vedomosti klientom pod značkou ELITE FS.

Vo svojej práci sa snažím o maximálnu flexibilitu a spoľahlivosť. Keďže chápem, že nie každý si môže dovoliť kúpu nehnuteľnosti z vlastných prostriedkov, v spleti ponúk a možností financovania chcem klientovi ponúknuť odborný (a najmä čo najvýhodnejší) náhľad do tejto problematiky.

Svoj voľný čas trávim v prírode, rád na výletoch spoznávam krásy Slovenska. V prípade zlého počasia ma najčastejšie nájdete pred TV pri športových prenosoch ako je Formula 1, hokej či box.
Maroš Revický
Loan Specialist
maros.revicky@elitefs.sk
+421 907 045 763

Štatistiky
Počet článkov: 7
Priemerná čítanosť: 75
Články od tohto autora