+421 905 722 824 zavolať info@elitefs.sk
Ktorý fond by ste si vybrali?

Ktorý fond by ste si vybrali?

Väčšina ľudí na Slovensku investuje do podielových fondov. Princíp investovania do podielových fondov je jednoduchý. Stačí, aby ste si zriadili trvalý príkaz v banke a o všetko ostatné sa postará správca.

Pre úspech celej operácie je však rozhodujúca kvalita podielového fondu. Pretože len kvalitný podielový fond dokáže zhodnotiť vašu investíciu a naplniť vaše ciele.

A tu nastáva problém. Viac ako 90% podielových fondov má podpriemerné výnosy a účtuje si vysoké poplatky.

V tomto článku vám ukážem porovnanie dvoch fondov.

Najprv si pozorne pozrite prvý obrázok s fondom 1 a 2:

Prvý fond (červená) má rating 2* a v porovnaní  s indexom (zelená) jeho zhodnotenie výrazne zaostáva. Ide o fond od správcovskej spoločnosti Amundi. Uvádzam ho preto, lebo sa na konzultáciách s klientmi stretávam s touto spoločnosťou najčastejšie.


Výkonnosť fondu nezaostáva len za zhodnotením indexu, ale dokonca zaostáva aj za výkonnosťou podobne zameraných fondov (oranžová) v danej kategórii trhu, fond investuje.
Klienti majú na prvý pohľad, za obdobie viac ako 4 rokov kladné zhodnotenie, avšak netušia, že výnos by mali v rovnakom konkurenčnom fonde oveľa vyšší.


Platia tak správcovi za to, že dosahuje podpriemerné výsledky. Z dlhodobého hľadiska by bol pre nich vhodnejší iný fond. Zarobili by oveľa viac.

Odpoveď prečo, zistíte v druhom obrázku:

Presným opakom je druhý fond, ktorý má rating 5*. Jeho výkon (červená) je vysoko nad indexom (zelená) a prináša investorom, ktorí ho využívajú,nadpriemerné zhodnotenie a vďaka vysokému ratingu si môžu byť istí vysokou kvalitou fondu.

Pre svojich klientov som vybral niekoľko takýchto fondov, ktoré dokážu prinášať dlhodobo nadpriemerné zhodnotenie ich investície.
Ak chcete mať istotu výberu najlepších fondov, ktoré sú na trhu dostupné, kontaktujte ma dohodnite si nezáväznú konzultáciu.


Autor článku: Dušan Šulov

Volám sa Dušan ŠULOV a ako špecialista na investovanie pomáham svojim klientom dosahovať maximálne výnosy zo svojich investícií. Skúsenosti v tejto oblasti som získaval viac ako 19 rokov. Pracoval som ako osobný a privátny bankár, neskôr aj ako špecialista pre aktíva pod správou (napr. podielové fondy, cenné papiere ap.), ale aj ako regionálny riaditeľ v poisťovni.

S investíciami mám bohaté skúsenosti. Viem, čo funguje a do čoho sa oplatí (alebo neoplatí) investovať. Hoci som za svoju prácu som získal mnoho ocenení, najväčšou odmenou pre mňa je to, že mi moji existujúci klienti nevolajú – vedia totiž, že o ich peniaze je veľmi dobre postarané.

Všetkým klientom, ktorí sa rozhodnú pre spoluprácu, ukážem časom overené príležitosti na stabilné a zaujímavé výnosy, o ktorých nevie ani ich banka. Ponuka je totiž omnoho širšia, než vám predostrú bežní finanční sprostredkovatelia.

Keďže mám krásnu a veľkú rodinu – milujúcu manželku a päť nádherných detí – vo svojom voľnom čase sa venujem výhradne im. Som veľmi vďačný, že mi moja profesia napriek svojej náročnosti umožnila dosiahnuť vzácnu vyváženosť medzi pracovným a súkromným životom.
Dušan Šulov
Investment Specialist
dusan.sulov@elitefs.sk
+421 904 570 518

Štatistiky
Počet článkov: 5
Priemerná čítanosť: 67
Články od tohto autora