+421 905 722 824 zavolať info@elitefs.sk
Koronavírus útočí na naše úspory. Ako sa zachovať?

Koronavírus útočí na naše úspory. Ako sa zachovať?

Pandémia koronavírusu nevyvoláva len strach o zdravie, ale aj o investície a úspory. Trhy majú za sebou jedny z najhorších období od krízy v roku 2008. V takomto období je nutné správať sa nanajvýš obozretne. Ako k zdraviu, tak aj k „peňaženke“.

Prečo trhy klesajú?

Mnoho špekulantov a obchodníkov sa snaží rýchlo predávať, alebo si strážia hotovosť, prípadne potrebujú peniaze na plnenie záväzkov. Korekcia a výkyvy na trhu sú však bežné. Nie je dôvod na paniku. Ak investícia poklesla, je len otázkou času, kedy sa vráti k pôvodnej hodnote. Kým sa tak stane, pravidelným investovaním dokonca dokážete zvýšiť hodnotu vášho portfólia. O správnej stratégii je v takomto prípade  vhodné poradiť sa so skúseným poradcom, ktorý vám môže poradiť, ako vyjsť zo súčasnej situácie so ziskom.

Robte veci inak ako väčšina a zarobíte

Je veľmi ťažké odolať nutkaniu vybrať peniaze čo najskôr, keď ceny klesajú a pod vplyvom pudu  sebazáchovy nechrániť to, čo ostalo. Voči takejto situácii nie sú imúnni ani ostrieľaní investori. Treba si však uvedomiť, že úspešní ľudia nikdy nerobia to, čo robí masa. To platí aj pri investovaní. Prepady na finančných trhoch sú jednoznačný signál nakupovať. Pretože je viac ako isté, že nízke čísla tu nebudú naveky. 

Nevyberajte, radšej investujte

Ak máte peniaze vo fondoch akciových, dlhopisových či zmiešaných, tak pád trhu neznamená, že prichádzate o podiely, iba sa zmenšila ich aktuálna cena. Mohli by sme to prirovnať k akcii v supermarkete. Mimosezónne veci sú v zľave, hoci ich kvalita ostáva rovnaká. V sezóne sa potom budete tešiť, ako výhodne ste nakúpili. Tak je to aj s finančnými trhmi. Aktuálne je výpredaj. Vo výpredaji sa síce dá aj predávať, ale výhodnejšie ja nakupovať.

Navyše máme dobrú správu. Nie je dôvod, aby sa neopakovala minulosť. Aj po pandémiách ako  vtáčia chrípka, MERS, či SARS a iných,  trhy reagovali rýchlym poklesom, po ktorom nasledoval rýchly nárast a návrat hodnoty akcií na vyššie hodnoty.

Oplatí sa čakať na dno trhov?

Určite nie. Nikto totiž nevie predpovedať, či trhy už dno dosiahli. Vystriehnuť dno je prakticky nemožné a ak sa to podarí, je to len výsledok náhody a nie sofistikovanej stratégie. Treba si uvedomiť, že súčasná kríza je vyvolaná vládnymi opatreniami a ekonomika prakticky stojí. Nie je to výsledok dlhodobého úpadku. Preto je vysoko pravdepodobné, že ak sa svet vráti k normálnemu fungovaniu, trhy pôjdu veľmi rýchlo nahor. Niekoľkopercentné zhodnotenia môžu byť výsledkom hodín, či dní. Preto je vhodné s investíciou vo fonde nehýbať, naopak, za výhodnejšie ceny kúpiť viac podielov. Vďaka tomu po prehrmení krízy budete mať na konte viac peňazí ako pred tým. A o to predsa ide.

Víťazom je dlhodobý investor

Ak dlhodobo a stabilne investujete, nič nemeňte na vašej stratégii. Práve volatilita a vysoké výkyvy trhov vám hrajú do karát. Raz kupujete drahšie, inokedy lacnejšie a tým priemerujete cenu. Určite sa nenechajte ovplyvniť panikou vyvolanou médiami. Najviac na trhoch totiž zarobia investori, ktorí neinvestujú na základe emócií.

Istoty sú dve, môžete si vybrať

Je isté, že sa raz školy otvoria, obchody začnú predávať, kaviarne obnovia letné terasy a život pôjde ďalej. Preto je rovnako isté, že aj trhy porastú a s istotou sa súčasné prepady opäť dostanú do zelených čísel. Isté je však aj to, že ak dnes predáte svoje podiely, predáte ich pod cenu. 
Nikto nevie, kedy príde k zvratu. Trhy môžu začať rásť zajtra, ale pokojne môžu klesnúť aj o ďalších 10 – 30%. Ak preto chcete zarobiť, pri každom poklese je vhodné znovu investovať.

Možnosť výmeny za lacnejšie fondy

Ak investujete pravidelne, máte nastavený svoj investičný horizont a  správne zvolenú stratégiu, nemáte dôvod na paniku. Pokles cien  môžete vnímať ako potenciál. Zaujímavou možnosťou však môže byť zmena fondov za výhodnejšie. Napríklad ak máte fondy s vysokými poplatkami alebo fondy cez bankovú distribúciu, je lepšie presunúť ich do systematicky vybraných kvalitnejších a lacnejších fondov.

Uvedené názory nie sú investičným odporúčaním. Ide len o všeobecné platné pravidlá na finančnom trhu. Konkrétne odporúčania vám dá  po zohľadnení individuálnych potrieb váš osobný poradca. Neváhajte ho osloviť. Môže vám pekne zarobiť. 
 


Autor článku: Dušan Šulov

Volám sa Dušan ŠULOV a ako špecialista na investovanie pomáham svojim klientom dosahovať maximálne výnosy zo svojich investícií. Skúsenosti v tejto oblasti som získaval viac ako 19 rokov. Pracoval som ako osobný a privátny bankár, neskôr aj ako špecialista pre aktíva pod správou (napr. podielové fondy, cenné papiere ap.), ale aj ako regionálny riaditeľ v poisťovni.

S investíciami mám bohaté skúsenosti. Viem, čo funguje a do čoho sa oplatí (alebo neoplatí) investovať. Hoci som za svoju prácu som získal mnoho ocenení, najväčšou odmenou pre mňa je to, že mi moji existujúci klienti nevolajú – vedia totiž, že o ich peniaze je veľmi dobre postarané.

Všetkým klientom, ktorí sa rozhodnú pre spoluprácu, ukážem časom overené príležitosti na stabilné a zaujímavé výnosy, o ktorých nevie ani ich banka. Ponuka je totiž omnoho širšia, než vám predostrú bežní finanční sprostredkovatelia.

Keďže mám krásnu a veľkú rodinu – milujúcu manželku a päť nádherných detí – vo svojom voľnom čase sa venujem výhradne im. Som veľmi vďačný, že mi moja profesia napriek svojej náročnosti umožnila dosiahnuť vzácnu vyváženosť medzi pracovným a súkromným životom.
Dušan Šulov
Investment Specialist
dusan.sulov@elitefs.sk
+421 904 570 518

Štatistiky
Počet článkov: 5
Priemerná čítanosť: 67
Články od tohto autora